0-6 Yaş Arası Çocuk Psikolojisi

0 - 6 Çocuk psikolojisi, gelişimi ve tedavi yöntemleri - psikologince.com
0 - 6 Çocuk psikolojisi, gelişimi ve tedavi yöntemleri - psikologince.com

Çocuk psikolojisi sadece çocuğu ilgilendiren değil içine anne ve babayı da katar. Bebeklerde 0-6 yaş arası dönem içinde bulunan 0-1 yaş bebeğin annesiyle bir bütün olduğu bir dönemdir. Kendisini anne babanın bir parçası hissettiği bir dönemdir. Bu dönemlerde çocuklar kendisinin bir birey olduğunun farkında olmaz. O sebeple annesiyle olma ihtiyacı duyar. Bu dönemde annenin görevi onu beslemek, altını almak ve buna benzer her türlü ihtiyacını karşılamaktır. Fakat annelerin bunları ilk haftalarda hemen yapmasını öneriyoruz. Bunun sebebi bağlılık ve güven duygusunun yerleşmesidir. Bebek eğer birine bırakılmak zorundaysa onu güvenilir ve bebeğin mutlu olacağı bir yakınınıza bırakmakta fayda var. 0-1 yaş arası çocuklarda annenin bebekle ilgilenip bolca vakit geçirmesi çok önemlidir.

0-6 Yaş Arası Çocuklarda Anne Baba Faktörü

0-6 Yaş Arası Çocuklarda Anne Baba Faktörü
0-6 Yaş Arası Çocuklarda Anne Baba Faktörü

Çocuklar en fazla bilgiyi 0-6 yaş arasında edinir. Eğer çocuklarınıza her istediğini verirseniz çaba göstermeden amacına ulaşan bir çocuğunuz olur. Emek vermeden ve yorulmadan elde etmek ister. Böylece her problemle karşılaştığında hazır çözüm isteyen bir birey haline dönüşmesini sağlamış olursunuz.  Genellikle anne babalar çocuklarına “ben sıkıntı çektim o çekmesin” diyerek her istediğini vermekle hata ederler.

Çoğu anne baba çocuklarına aşırı sevgi ve düşkünlük göstererek zarar verir. Hatta “ben bu çocuğa iki kişilik sevgi verdim neden böyle oldu” der. Sevgi ve ilgi güneş gibidir; az verirseniz üşür soğur, çok verirseniz ısıtır, yakar. Sevgi ve ilgi ölçülü ve dengeli verilmelidir.

Çocuklarda Anne-Baba Sevgisi

Çocuk psikoloji denildiğinde anne baba faktörü çok önem arz etmektedir. Çocuk ilk doğduğunda ilk sevgi nesnesi annedir. Baba ikinci sıradadır. Doğumdan sonraki anneye sığınma süreciyle korkuları azalır ve anne sevgisine korumasına girer. İlerleyen yaşlarda baskıcı ve kuralcı olan anneler de çocuklarına da zarar verir. Aşırı kuralcı anneler çocukların öğrenme yetilerini azaltır. Baskıcı ve kuralcı anneler çocuklarının her şeyden korkak ve ürkek yetişmesine sebep olur. Bazı kuralcı anne babalar çocukları için  ” Bakın mum gibi yetiştirdim çocuğumu” der fakat o tip çocukların uslu ve ağır başlı! olmalarının sebebi özgüven eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Anne ve babaların aşırı kural ve baskıcı tutumu sayesinde çocuk özgürce kendini ifade edemez ve hareketlerini büyük bir miktarda baskılar.