Yeme Bozuklukları

Yeme Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir? psikologince.com
Yeme Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir? psikologince.com

Yeme bozuklukları 3 temel başlık altında toplanabilir. Bir tanesi Anoreksiya Nevroza olarak bilinen aşırı zayıf kalma takıntısıdır. Bir diğeri ise Bulimiya Nervoza olarak bilinen yedikten sonra kasıtlı kusma davranışıdır. Son olarak da aşırı yeme olarak bilinen, kişinin çok fazla kalorilik besini çok kısa bir sürede aldığı bir yemek yeme bozukluğudur. Yemek yeme bozukluğu olan kişiler kimi zaman bu durumun farkında olmazlar. Farkında olan kişiler de bu durumu kabul etmek istemez.

Yeme Bozukluğu İle Diyet Arasında Ne Fark Var?

Yeme Bozukluğu İle Diyet Arasında Ne Fark Var?
Yeme Bozukluğu İle Diyet Arasında Ne Fark Var?

Yeme bozukluğunu diyet yapmaktan sağlıklı beslenmekten ayıran en temel özellik, kişinin yeme tutumunu sağlığını tehdit edip etmemesiyle ayrılabilir. Yeme bozukluğundaki yemek örüntüleri, kişinin sağlığını tehdit eden ölçüde olur çünkü. Aynı zamanda yeme bozukluğu olan kişilerin sosyal hayatlarını da etkiler. Çünkü bu kişiler yemekli ortamlardan uzak durmaya çalışır ve kendini uzak tutmaya çalışır.

Yeme Bozuklukları Tanı Ve Tedavisi…

Yeme Bozuklukları Tanı Ve Tedavisi
Yeme Bozuklukları Tanı Ve Tedavisi

İştahsızlık ve ağırlık kaybı gibi genel tıpta çok sık görülen şikayetlerle seyreden anoreksiya nervoza, mortalite riski nedeniyle önemli ve zaman zaman medyada da konu olan dramatik bir psikiyatrik bozukluktur. Günlük tıbbi uygulamada anoreksiya nervozanın karakteristik özelliklerinin yeterince bilinmemesinin doğurduğu bazı ayırıcı tanı sorunları görülebilmektedir.

Anoreksiya nervoza psikolojik kökenli basit bir iştahsızlık değil, belirgin ölçüde kilo vermeye yönelik davranış biçimi, şişmanlamaktan aşırı korku ve kadınlarda amonere, erkeklerde cinsel güç ve ilgide azalma şeklinde endokrin bozukluklarla karakterize bir psikiyatrik bozukluktur.

Mortalite oranı % 20 civarında olan anoreksiya nervoza organik ve psikiyatrik bozukluklardan ayırıcı tanıda dikkatle ele alınmalıdır.