Cinsel İşlev Bozukluğu

Kadınlarda ve Erkeklerde Cinsel İşlev Bozukluğu Tedavisi-www.psikologince.com
Kadınlarda ve Erkeklerde Cinsel İşlev Bozukluğu Tedavisi-www.psikologince.com

Kadın ve erkeklerde son zamanlarda sıkça karşılaşılan cinsel işlev bozuklukları ve iktidarsızlık  nedenleri insanları tedavi yöntemi aramaya yönlendirdi.

Aşağıdaki yazımızda cinsel işlev bozukluğu, cinsel işlev bozuklukları, cinsel sorunlar, iktidarsızlık, iktidarsızlık nedir, cinsel iktidarsızlık, iktidarsızlık tedavisi, iktidarsızlık nedenleri, erkeklerde iktidarsızlık, iktidarsızlık ilaçları gibi konulara cevap, öneri ve tavsiye bulacaksınız.

KADINLARDA CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Cinsel işlev bozukluğu, ancak yapılan muayene ve testlerle teşhis edilebilir. Bu yüzden, bu alanda uzmanlaşmış sağlık ekibine başvurarak problemi anlatmak ve tedavi arayışına girmek en doğrusudur. Teşhis ve tedaviyi etkilememek için sorun açıkça anlatılmalı ve hiçbir bilgi saklanmamalıdır. Hastadan edinilen bilgiler ve fizik muayene ile teşhis konabilse de, bazı testler yapılması gerekebilir.

Psikolog Ergün İnce GSM: (0507) 276 97 43 Psikolog Ergün İnce’nin direkt hattı: (0541) 680 29 92 Sabit Tel: (0216) 680 29 77 

e-posta: psikologince@hotmail.com BEYKOZ / İSTANBUL 

Erkek Ve Kadınlar İçin Cinsel İşlev Bozukluğu Tedavisi

Genel İlkeler

• Cinsel bilgi eksikliğinin giderilmesi ve yanlış bilginin düzeltilmesi.

• Cinsel baskıların azaltılması ve eşler arası iletişimin artırılması.

• Cinsel davranış yelpazesinin geliştirilmesi (Çeşitli cinsel yakınlaşma biçimlerinin denenmesi).

• Cinsel birleşme yasağı:

Tedavinin başında uğrayacakları hayal kırıklıkları ilerlemelerini olumsuz etkileyebileceğinden ve ayrıca çiftlerin cinsel güvenlerinin gelişimi için basamaklı bir yol izleyerek zaman tanınması amacı ile belli bir aşamaya gelen kadar eşlere ilişki yasaklanır.

• Gevşeme egzersizleri.

• Hayal kurma egzersizleri.

HORMON VE İLAÇ TEDAVİSİ

• Östrojen replasman tedavisi

Eksilen östrojeni (dişilik hormonu) dışarıdan tamamlama tedavisidir.

• Testosteron

Özellikle testosteron seviyesi düşük kadınlarda kullanılabilir.

cinsel işlev bozuklukları, cinsel sorunlar, iktidarsızlık
cinsel işlev bozuklukları, cinsel sorunlar, iktidarsızlık

• Prostoglandin El

Damar genişletici etkisi ile klitoris ve vajinada kan dolaşımını artıracağı düşünülmekte ve krem formuna yönelik klinik çalışmalar sürmektedir.

• Alprostadil

Klitoral kan dolaşımını, vajinal ıslaklığı ve uyarılmayı artırmaktadır. Krem formları üzerinde klinik çalışmalar sürmektedir.

• Fentolamin

Düz kas gevşemesini sağladığı ve buna bağlı olarak klitoral sertleşme, vajinal genişleme ve ıslaklığı artırdığı düşünülmektedir.

• Apomorfin

Kadında cinsel organların seksüel cevabını düzenleyici olarak etki gösterdiği düşünülmektedir. Ancak henüz klinik kullanımı başlamamıştır.

• Sildenafil

Erkek cinsel işlevleri üzerindeki etkisi fark edildikten sonra bu alanda oldukça popüler olan Sildenafil halen yoğun olarak kullanılmaktadır.

KLİTORAL VAKUM CİHAZI

Cinsel organlardaki kan dolaşımının yetersizliğine bağlı cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmek amacıyla tasarlanan klitoral vakum cihazı, klitoristeki kan dolaşımını ve düz kas oranını artırmada yarar sağlar.

7 Soruda Cinsel Sorunlar ve İktidarsızlık Tedavisi | Psikolog Tavsiye

PSİKOLOJİK DANIŞMA

Cinsel işlev bozukluğu yasayan hastalarda ve partnerlerinde çeşitli psiko-sosyal sorunlar da görülebilir. Bu psiko-sosyal sorunlar cinsel işlev bozukluğunda kimi zaman sebep, kimi zaman da sonuç olarak karşımıza çıkar. Cinsel yaşamdaki aksaklıklar çiftler arasında sürtüşmelere ve ilişkilerin bozulmasına yol açabilir. Cinsel işlev bozukluğuyla başvuran çiftlerde psikolojik ve sosyal sorgulama sonucunda psikoterapi ve cinsel terapi uygulanması gerekebilir. Psikolojik danışma ve terapi desteği, problemin tanımlanması ve çözümünde yardımcı olmasının yanı sıra, hastaya ve partnere sorunla baş edebilmede katkı sağlaması açısından çok önemlidir.

 CİNSEL TERAPİ

Cinsel terapi, bazı insanların cinsel sorunlarını ve bunların temelinde yatan kişisel deneyleri anlamalanın ve bu şekilde bu insanların kendi kendilerine yardımcı olmalarını sağlar.