Wisc-r Zeka Testi

Wisc-r-Zeka-Testini-Kimler-Wisc-r-Nasil-Yapilir-Uygulayabilir-Wisc-r-Testi-Nedir
Wisc-r-Zeka-Testini-Kimler-Wisc-r-Nasil-Yapilir-Uygulayabilir-Wisc-r-Testi-Nedir

Bir çok ailenin merak ettiği sorunun cevabı hakkında sizlere detaylı bilgi vermeye çalışacağız; çocuğum acaba süper zeki mi? üstün zekalı mı? Zeka seviyesi kaç puan alır? Wisc-r Zeka Testi nasıl yapılır, ücreti ne kadardır. En önemlisi de içinde bulunduğumuz 2022 yılında Wisc-r Zeka Testini hangi psikoloğa yaptırmak gerek? İstanbul, Ankara veya İzmir’de tavsiye edebileceğiniz psikolog var mı? İşte size A’dan Z’ye Wisc-r Zeka Testi nedir? Nasıl yapılır ve nerede yapılır sorularının cevapları.

Wisc-r Testi Nedir?

WISC-R araştırmalarda ve zeka ölçümlerinde en sık kullanılan araçlardan biridir. WISC-R testi çocukların IQ düzeyini ölçen dünya çapında tanınmış ve onaylanmış bir testtir.  Testin süresi 1 buçuk, azami 2 saattir. Süre çocuğa göre değişir. WISC-R testi 6 ve 16 yaş arasında uygulanır.

Çocuğun eğitim hayatına başlamadan önce ya da başladığı yıllarda, 6-7 yaş civarında, bir kere yapılması ileride yaşanabilecek bazı sıkıntıların erken tanımlanmasına olanak verebilir. Eğer çocukta bir öğrenme güçlüğü, bir disleksi, disgrafi veya özel öğrenme güçlüğü denen mental retardasyon varsa bunlar bu testle tanımlanır ve çocuğun alabileceği eğitimlerin kalitesi açısından eğitim hayatına çok değer katar.

WISC-R testinde çocuğun sakin ve dikkat dağıtmayan bir ortamda 1,5 – 2 saatlik bir süre zarfında uzman ile birlikte uygulayacağı bazı sözel ve puzzle’larla yapabileceği performans testleri vardır. Bunlar dünyada tanımlanmış testlerdir.

Wisc-r Zeka Testi Neden Önemli? Neden Yapılmalı?

Wisc-r zeka testinin sonucunda çocuklarımızın hangi alanlarda daha başarılı olduklarını, hangi mesleklere daha yatkın olduklarını görmüş oluruz. Bunların dışında çocukta görülebilecek herhangi bir dikkat eksikliği, öğrenme bozukluu gibi öğeler hakkında da bilgi almış oluruz. WISC-R testi bir çocuğun IQ düzeyini aşağı yukarı belli eder. Testin çocuğa 6 ve 16 yaş arasında 3 defa yapılması öngörülür. Bu, hem ilk aşamada hem daha sonraki aşamada öğrenmedeki problemlerin 4. ve 5. sınıflara yansımadan tespit dilmesi açısından çok önemlidir. WISC-R testinde beynin sağ ve sol bölümü değerlendirilir. Sağ ve sol bölümdeki ortak değerler eşitse genel anlamda çocuğun test sonucundan çok aradaki dengeye bakılır.

Wisc-r Zeka Testi Nerede Yapılır? Tavsiye/Öneri

Bu test yalnızca uzman olan, bu konuda yetkinliğe sahip kişiler yapabilir. Türkiye genelinde özellikle İstanbul’da Wisc-r Zeka Testi konusunda uzman olan ve birçok kişi tarafından tavsye edilen uzman psikolog Ergün İnce zeka testi konusunda hem sahip olduğu tecrube hem de sertifakalarından ötürü 1 numara denilebilir. Ergün beyin kurumunda WISC-R zeka testi uygulaması Türk Psikologlar Derneği sertifikalı uzman klinik psikologlar tarafından yapılmaktadır. WISC-R zeka testi ile çocuğunuzun zihinsel gelişimini bilimsel sonuçlarla takip edebileceksiniz. Zeka seviyesine uygun yönlendirme ve rehberlik yapabileceksiniz. Bu konuda söz sahibi en iyi psikologlardan biride istanbulda ofisi olan Uzman psikolog Ergün İnce Beydir. Kendisine şu iletişim bilgilerinden ulaşıp randevu alabilirsiniz: Ya da Buraya Tıklayıp web sitesine gidebilirsiniz. GSM: (0507) 276 97 43
Sabit Tel: (0216) 680 29 77 Psikolog Ergün İnce’nin direkt hattı: (0541) 680 29 92

Wisc-r Nasıl Yapılır?

Test sözel ve performans olmak üzere iki bölümden, her bölüm de bir yedek, 5 ana test olmak üzere altı alt testten oluşmaktadır. Herhangi bir alt testin bozulması durumunda alt testin bulunduğu bölüme ait yedek test uygulanır. Test sonucunda bireye ait sözel, performans ve genel olmak üzere üç zeka bölümü elde edilir. Wisc-r zeka testinde bazı alt testler süreye bağlıdır. 12 alt testten her biri farklı yetenekleri ölçer.

Wisc-r Testinde Hangi Puan Ne Anlama Gelir?

Testte 90 ve 110 arası normal IQ, 110 ile 130 arası parlak zeka, 130 ile 160 arası üstün zeka, 160’tan sonrası deha olarak değerlendirilir. 90 ile 70 arası donuk zeka dediğimiz bir alt puandır. 70’in altı zihinsel özre girer. Bunun devlet tarafından raporlanması ve uygun eğitim uygulanması gerekir. 70 ile 90 arasındaki kaynaştırma öğrencileri de bundan yararlanabilirler. Bu çocuklar devlet kurumlarından özel eğitim raporu alarak sağlıklı bir şekilde eğitim hayatlarına devam ederler.

Wisc-r-Zeka-Testini-Kimler-Wisc-r-Nasil-Yapilir-Uygulayabilir-istanbul tavsiye sorulari
Wisc-r-Zeka-Testini-Kimler-Wisc-r-Nasil-Yapilir-Uygulayabilir-istanbul tavsiye sorulari

Wisc-r Kimlere Uygulanır? 

6-16 yaşları arasındaki üstün yetenekli öğrencilere, özel akademik alanlarda veya zeka, yaratıcılık, sanat ve liderlik kapasitesi yönüyle yaşıtlarına göre yüksek düzeyde performans gösteren ve bu tür yetenekleriini geliştirmek için okul tarafından sağlanamayan hizmet veya faaliyetlere gereksinim duyan çocuklara uygulanır. Ayrıca, bulunduğu sınıf düzeyine ve ortamına yeterli uyum sağlayamayan, davranış ve uyum problemleri gösteren, akademik başarısı düşük ve özel eğitime gereksinim duyduğu düşünülen öğrencilere eğitsel tanılama ve değerlendirme, yönlendirme ve yerleştirme amacıyla uygulanır.